W dniach 22-24 kwietnia 2022 roku hala sportowo-widowiskowa Arena Ostrów w Ostrowie Wielkopolskim stała się miejscem realizacji Tryptyku „Jak wygrać życie”. Był to projekt o szerokim wachlarzu propozycji dla rodzin, kapłanów, osób konsekrowanych i młodzieży.

Do prowadzenia warsztatów i konferencji dla poszczególnych grup zostali zaproszeni ks. Teodor Sawielewicz oraz s. Anna Maria Pudełko. Szczególnym miejscem dla wszystkich była tymczasowa kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu, gdzie każdy mógł wejść na osobiste spotkanie z Jezusem. Przez cały czas trwania Tryptyku kapłani posługiwali w sakramencie pojednania. Warto zaznaczyć, że ks. Teodor i s. Anna Maria byli przez cały czas obecni do dyspozycji uczestników służąc rozmową i modlitwą.

Oprócz warsztatów, konferencji i koncertów uwielbienia był czas na spotkania indywidualne ze specjalistami z różnych dziedzin, którzy pomagali zrozumieć, czym jest życie, jak należy o nie dbać w wymiarze duchowym, psychicznym i fizycznym. Były to m.in. osoby ze służby zdrowia, z Caritas, dietetycy, fizjoterapeuta, osoby promujące zdrową żywność wg receptury św. Hildegardy i inni.

W międzyczasie odbywały się pokazy straży pożarnej, policji, eksperymentów chemicznych, możliwość zakupu książek, dewocjonaliów. Nie zabrakło stoiska z lodami i dobrą kawą. Jako wspólnota Sióstr Salezjanek z Ostrowa przygotowałyśmy stanowisko ze Słowem Bożym oraz stoisko powołaniowe. Wśród wolontariuszy byli nasi uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Liceum Sióstr Salezjanek oraz pracownicy szkoły. Była razem z nami Maryja Wspomożycielka Wiernych, która w figurze z naszej szkolnej kaplicy towarzyszyła spotkaniom.

Ks. Teodor, w piątkowe popołudnie dla rodzin z dziećmi jak i w sobotę dedykowaną młodzieży, przygotował niezwykły pokaz baniek mydlanych, który stanowił punkt wyjścia dla głoszenia Ewangelii. Sobotnie spotkanie dla młodzieży zakończył wieczór uwielbienia z zespołem Ocaleni i Wspólnotą Młodość Lubię To.

Uwieńczeniem Tryptyku była uroczysta Eucharystia w Niedzielę Miłosierdzia, celebrowana przez J. Em. ks. bpa Damiana Bryla, ordynariusza diecezji kaliskiej. Wcześniej została odmówiona wspólnie Koronka do Bożego Miłosierdzia, po której nastąpiło uroczyste wniesienie relikwii z ostrowskich parafii. Nie zabrakło również relikwii św. Jana Bosko, które zostały wniesione przez Siostry Salezjanki.

Warto podkreślić, że w związku z trwającą wojną na Ukrainie, jako pierwsza została wniesiona figura św. Michała Archanioła (patrona Kijowa) przez policjanta i strażaka oraz Mamę z Ukrainy z dziećmi, która złożyła kwiaty w barwach narodowych Ukrainy i odmówiła Ojcze nasz w ojczystym języku.

Trzydniowe wydarzenie zakończył Wieczór Uwielbienia, który poprowadzili ks. Teodor oraz Jakub Tomalak z zespołem Abba Pater i chórem warsztatów muzycznych przygotowanym specjalnie na Tryptyk.

Ks. bp Damian w homilii w pięciu punktach podsumował, jak wygrać życie:

„Wygrać życie, to pozwolić, by Jezus był obecny w moim życiu…
Wygrać życie, to przyjąć prawdę i uwierzyć, że Jezus Zmartwychwstał i do Niego należy ostatnie słowo…
Wygrać życie, to przyjąć pokój, który niesie Zmartwychwstały…
Wygrać życie, to zgodzić się na dojrzewanie, na drogę, by pójść dalej, mocniej, głębiej z sercem otwartym na Jezusa…
Wygrać życie, to nie zatrzymać się tylko na sobie, na swoich potrzebach, swoich pragnieniach, swoich przeżyciach, ale wyjść ku drugiemu człowiekowi…”

Retransmisje wydarzenia

Relacje fotograficzne 

 s.Agnieszka Czerwińska FMA