30 sierpnia 1951 r. w Pogrzebieniu czcigodna Matka Laura Meozzi zakończyła swoją ziemską podróż, włoska misjonarka, która przyjechała do Polski w 1922 r. Jako przewodnik pierwszej grupy Córek Maryi Wspomożycielki osiedliła się w Różanymstoku i otworzyła sierociniec dla dzieci w czasie I wojny światowej i wojny polsko-radzieckiej (1920).

Pogrzebień był ostatnim domem, w którym Matka Laura po powrocie ze 120 dziećmi z Laurowa, spędziła ostatnie pięć lat swojego życia (1946-1951).

Budynek ten, zakupiony przez Salezjanów Księdza Bosko w 1946 roku i przeznaczony dla nowicjatu Córek Maryi Wspomożycielki, był podczas drugiej wojny światowej Kinderlager, czyli obozem koncentracyjnym dla dzieci, których rodzice trafili do obozów zagłady.

Z tego powodu Matka Laura pragnęła, aby nowicjuszki swoim życiem i modlitwą nieustannie wynagradzały zbrodnie, które miały tam miejsce.

W ciągu jej życia te mury wypełniała radosna obecność dzieci z przedszkola, dziewcząt i chłopców, którzy przychodzili „po szkole” oraz dziewcząt z kursu szycia.

Tutaj 69 lat temu o godzinie 0:45, 30 sierpnia 1951 roku, w otoczeniu swoich sióstr, matka Laura Meozzi oddała swoją duszę Bogu.

Pamiętamy trzy domy: Różanystok, Laurów, Pogrzebień i Matkę Laurę Meozzi wśród dzieci. Miejsca te stają się propozycją pogłębienia duchowego macierzyństwa, charakterystycznego dla CMW i zaproszeniem do przeżywania od 27 do 29 sierpnia Triduum w przygotowaniu do upamiętnienia jej dies natalis, w dniu 30 sierpnia 2020 roku, modlitwą za dzieci, a także o dalsze postępowanie w jej procesie beatyfikacyjnym.

Ostatnia prośba modlitewna jest skierowana za 14-miesięcznego chłopca imieniem Leo, który walczy o życie. Jeśli taka jest wola Boga, może to być cud beatyfikacji Matki Laury.

 

 

źródło: https://www.cgfmanet.org/ifma/carisma-salesiano/triduo-venerabile-madre-laura-meozzi-fma/