Przesłanie Matki Generalnej Instytutu Córek Maryi Wspomożycielki z okazji uroczystości Świętego Józefa, patrona Instytutu.

Matka Generalna Instytutu Córek Maryi Wspomożycielki Yvonne Reungoat, z okazji uroczystości Świętego Józefa, patrona Instytutu, przesłała wiadomość do wszystkich wspólnot wychowawczych Instytutu CMW.

Jego słowa są wezwaniem do stworzenia sieci modlitewnej w trudnym czasie dla pandemii, która nawiedziła świat; zaproszenie do przeżywania modlitewnej ciszy , wykonywania małych gestów solidarności i wzywania błogosławieństwa dla papieża Franciszka w rocznicę pontyfikatu.

«Najdroższe siostry, jutro 19 marca 2020 r. Będziemy obchodzić w komunii z Kościołem powszechnym i całym Instytutem uroczystość św. Józefa, którą Ksiądz Bosko przekazał nam jako Patronowi.

Zapraszam was do wspólnego stworzenia sieci modlitwy, powierzając Mu wszystkie intencje, które są nam drogie i które są liczne w tym szczególnym okresie próby. Prosimy go, aby nadal utrzymywał przy życiu w każdej społeczności oświatowej i w każdym z nas zobowiązanie do przygotowania się do KG XXIV; słuchać z otwartym sercem słowa Maryi, Jego Oblubienicy, która mówi do nas: „Róbcie wszystko, co wam powie”.

Ale w moim sercu jest wyraźna prośba, która moim zdaniem jest niezbędna również dla was: nauczyć nas żyć w modlitewnej ciszy, jak w obliczu delikatnych, niepewnych i po ludzku trudnych sytuacji. Cisza, która przygotowuje nas na głębsze spotkanie z Panem, wybierając czasy modlitwy osobistej i wspólnotowej, które pozwalają nam dziś „usłyszeć” głos Pana, który do nas przemawia i który uwrażliwia nas na poważną sytuację, jaką cierpi cały świat, szczególnie w przypadku koronawirusa. Modlimy się także za uchodźców, którzy proszą o przyjęcie, a zamiast tego są odrzucani i nie szanowani w swojej godności, za wielu braci i siostry, ofiary wojen, dyskryminacji, poważnego znęcania się i niesprawiedliwości, za dzieci i młodzież, które nie wiedzą, jak to jest żyć pokój, ponieważ urodził się i wychował w czasach wojny. I wiele innych intencji, które znamy bezpośrednio i że czasami czujemy się bezsilni, aby stawić czoła i rozwiązać.

Jest to moment, w którym wszyscy z odnowioną nadzieją i ufnością w Bogu mogą być obecni w modlitwie i gestach solidarności, które kreatywność umie zastosować.

Bardzo doceniłem propozycję Przewodniczącego UISG – Siostry Jolanty Kafki – aby niedzielę 22 marca 2020 roku uczynić Dniem solidarności i modlitwy na całym świecie za osoby dotknięte koronawirusem. Zapraszam do zastosowania się do tej propozycji, która wprowadza nas w komunię z zakonnikami rozproszonymi na pięciu kontynentach, a także daje nam możliwość wyrażenia wdzięczności dla tych, którzy są na pierwszej linii, aby leczyć chorych i kompetentnie szukać lekarstwa, które wprowadzi koniec tej nieszczęścia.

Na stronie internetowej Instytutu znajdziesz zaproszenie Siostry Jolanty, abyś mógł je w miarę możliwości rozszerzyć na inne osoby. W tym czasie piękne i ważne jest stworzenie sieci, także poprzez nowennę do Maryi Wspomożycielki, i bycie małymi światłami nadziei, które dzięki wstawiennictwu św. Józefa mogą sprawić, że ujrzymy świt nowego życia. Wierzymy, że Pan życia i historii przemawia do nas poprzez nieoczekiwane wydarzenia.

Powierzamy także papieża Franciszka św. Józefowi, który jutro obchodzi rocznicę swojej posługi Piotrowej: 19 marca 2013 r. – 19 marca 2020 r . Kiedyś wszyscy ofiarowali Kościołowi z miłością i dla miłości. Zaskakujący czas łaski, w którym Ojciec Święty, poprzez świadectwo życia i Magisterium, wszedł do serca każdego człowieka dobrej woli, promieniując nadzieją i miłością ku Bogu i najbiedniejszym braciom i siostrom: umiłowanemu Jezusowi!

Obchody tej rocznicy przypadają w tym roku na poważny moment dla całej rodziny ludzkiej z powodu koronawirusa i na pewno żyją inaczej niż poprzednie. Głęboko dotknął nas podczas swojej „pielgrzymki” do bazyliki Santa Maria Maggiore, gdzie poszedł pomodlić się do Marii Salus Populi Romani, a następnie do kościoła San Marcello al Corso, aby błagać, u stóp cudownego Krucyfiksu , koniec tego ciężka pandemia. Jej świadectwo jest źródłem nadziei dla wielu sióstr i braci w tej godzinie próby.

Zaproszenie do modlitwy, które otwiera się na solidarność, jest dodatkowym darem, który papież Franciszek daje nam w rocznicę pontyfikatu i jest światłem dla powierzonego mu ludu Bożego.

W tym czasie Wielkiego Postu żyjemy w głębokiej komunii z Ojcem Świętym i całą cierpiącą ludzkością i pozwólmy mu towarzyszyć mu, aby głębiej zrozumieć Tajemnicę Paschalną, która prowadzi nas do radości Zmartwychwstania. W ten sposób chcemy świętować rocznicę jego posługi, zapewniając go, że Papież jest obecny codziennie w naszej modlitwie i codziennej ofierze, i że nie pozwalamy, aby jego szczera prośba padła na głuche uszy: „Proszę, nie zapomnijcie módlcie się za mnie ”.

Drogie siostry, to właśnie czułem w sercu, aby podzielić się z każdą z was, a poprzez was, z ludźmi wrażliwymi na to wydarzenie.

Życzę szczęśliwego święta św. Józefa i wspólnie powierzamy mu drogę, którą odbywamy w ramach przygotowań do Wielkanocy ».

Rzym, 18 marca 2020 r                                                                                                                       Siostra Yvonne Reungoat,
Przełożona Generalna CMW

https://www.cgfmanet.org/ifma/carisma-salesiano/essere-piccole-luci-di-speranza/