14 listopada 2016 roku została zainaugurowana 140. rocznica pierwszej wyprawy misyjnej Sióstr Salezjanek. Wszystkie Siostry na 5 kontynentach zostały zaproszone wówczas przez Radną ds. Misji s. Deretti Alaíde siedzibą w Rzymie do utworzenia WIELKIEJ WYPRAWY MISYJNEJ w ramach przygotowań do tej bardzo ważnej rocznicy dla Zgromadzenia Córek Maryi Wspomozycielki.

W swoim Okólniku nr 964  Matka Generalna s. Yvonne Reungoat napisała: Jakby to było pięknie – gdyby to przygotowanie ożywiło „silny impuls misyjny”, który charakteryzował Zgromadzenie od początków; gdyby ten zapał ożył w sercu każdej Córki Maryi Wspomożycielki, w młodych i we wszystkich członkach wspólnoty wychowawczej.

 Właśnie ten impuls misyjny sprawił, że 14 listopada 1877 roku sześć młodych CMW, bez specjalnego przygotowania, wyjechało na misje: s. Aniela Valese (23 lata), s. Joanna Borgna (17 lat), s. Aniela Cassulo (25 lat), s. Aniela Denegri (17 lat), s. Teresa Gedda (24 lata), s. Teresa Mazzarello (17 lat).

Niektóre z nich zaledwie kilka tygodni wcześniej złożyły pierwsze śluby. Żadna nie miała ślubów wieczystych, ale wszystkie przypieczętowały w swoich sercach TAK Bogu na zawsze. TAK, które przełożyło się na odwagę, pogodne wyrzeczenie, radosną odpowiedź na misje ad gentes. TAK w pełni wierne, odzwierciedlające w najwyższym stopniu nasze salezjańskie idę ja; Oto jestem. Poślij mnie!.

14 dnia każdego miesiąca wspólnoty na całym świecie dostawały od radnej ds. Misji s. Deretti Alaíde wytyczne, które łączyły duchowo wszystkie Córki Maryi Wspomożycielki na całym świecie w przygotowaniu do 140. rocznicy pierwszej wyprawy misyjnej, np. modlitwa za Inspektorie piemonckie, z której to wyjechały pierwsze misjonarki do Urugwaju (styczeń 2017); modlitwa za pierwsze misjonarki (luty 2017). Przez następne miesiące odbywały się „spotkania” z pierwszymi misjonarkami czyli zapoznawanie się z historią ich życia. Modlitwą w miesiącu lipcu otaczałyśmy również wszystkich uciekinierów, migrantów, uchodźców naszych czasów, zwłaszcza ludzi młodych i dzieci, którym życie nie dało żadnej innej możliwości, jak tylko uciekać, przekraczać granice, pokonywać morze, pustynie, a także za tych, którzy wyruszyli, ale nigdy nie dotarli do celu!

Dzisiaj jesteśmy wezwane, aby wyruszyć na nowo z odwagą apostolską naszych pierwszych misjonarek i aby zaprosić wielu młodych do wyruszenia z nami! „Razem z młodymi, misjonarki radości i nadziei”. Wyruszajmy z Maryją Wspomożycielką! Niech Pan nam błogosławi! – napisała w swoim Orędziu z  skierowanym z Genui  05 lipca 2017 roku do wszystkich Sióstr na całym świecie Matka Generalna s. Yvonne Reungoat.

 Niech płonie w każdej z nas misyjny zapał i misyjna pasja, jaką żyli Ksiądz Bosko i Matka Mazzarello. Jest to w całym naszym drogim Zgromadzeniu szczególny rok – misyjny rok jubileuszowy – 140. rocznica pierwszej wyprawy misyjnej FMA. Niech misyjne świętowanie zostawi w naszym życiu duchowym, wspólnotowym i apostolskim trwały i piękny ślad – napisały do wspólnot u początku roku formacyjno – duszpasterskiego Siostry z Ośrodka misyjnego w Warszawie: s. Grażyna Sikora i s. Magdalena Giera

Dziękuję Panu za to, że dziś, tak jak i wczoraj, kolejne misjonarki przemierzają oceany świata, aby świadczyć o Bogu i głosić Dobrą Nowinę, obecną w każdej rzeczywistości, kulturze, języku, ludzie i narodzie. Pomóż nam jeszcze bardziej poszerzać spojrzenie, aby sprostać potrzebom naszych braci i sióstr, doświadczających głodu i pragnienia Dobrej Nowiny życia i nadziei – s. Deretti Alaíde radna ds. Misji.

 Opr. s. Maria Hrynczyszyn