Dnia 21 listopada 2018 roku Niepubliczne Przedszkole Sióstr Salezjanek we Wrocławiu znajdujące się na Muchoborze Wielkim obchodziło swoje 10 – lecie.

Jubileusz – wpisany w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przewijał się w każdym występie sześciu grup przedszkolaków. Występ miał miejsce w Domu Kultury „Formaty”. Zanim rozpoczęła się uroczystość zaproszeni goście razem ze 150-osobową grupą dzieci na scenie odśpiewali hymn Polski wszystkie cztery zwrotki.

Słowo wstępne przed występem dzieci zabrała s. Elżbieta Niepla, dyrektor przedszkola. Opowiedziała o 70-letniej obecności Sióstr Salezjanek we Wrocławiu, które od samego początku swojej działalności skupiły się na pracy wychowawczej wśród dzieci i młodzieży zgodnie z charyzmatem salezjańskim. Siostry katechizowały w różnych parafiach, przyjmowały na stancję studentki, prowadziły dwa przedszkola. A w 2002 roku otworzyły szkołę podstawową oraz gimnazjum w centrum miasta

Kiedy przedszkole na ul. Sienkiewicza 48/50 musiało być zamknięte z powodu  zmiany infrastruktury drogowej i wyburzenia budynku, a przedszkole przy ul. św. Jadwigi 11 przestało spełniać wymagania lokalowe, wówczas przełożone Zgromadzenia zadecydowały o przejęciu budynku po zamykanym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ul. Stanisławowskiej , gdzie w 2008 oku powstało nowe przedszkole. Początki były bardzo trudne. W bardzo krótkim czasie trzeba było wyremontować wiele pomieszczeń i przystosować do potrzeb przedszkola. Historia powstania nowego przedszkola była ukazana na filmiku.

Po wystąpieniu s. Dyr. Elżbiety Niepli rozpoczęła się część artystyczna. Cały program, występy dzieci ukazał dzieje Polski od jej początków aż po 1918 rok. Był polonez, krakowiak, przepiękna pantomima przestawiająca rozbiór Polski, która niejednej osobie na widowni wycisnęła łzę w oku, była recytacja „Inwokacji”, śpiewy: „Przybyli ułani pod okienko…”, „Serce w plecaku”,  a na koniec na kasztance przy śpiewie wszystkich dzieci „Hej, hej komendancie, miły wodzu mój!” na scenie pojawił się również Józef Piłsudski, w którego rolę wcielił się wspaniale jeden z przedszkolaków.

Po gromkich brawach na stojąco był czas na życzenia:

To była lekcja historii. Uczyłam się jej z wami umysłem i sercem – powiedziała s. Teresa Staszewska, która reprezentowała s. Inspektorkę Annę Świątek. Pani Grażyna Grzywa, wizytatorka Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty pochwaliła m.in. pięknie wykonanego poloneza i przeczytała List Gratulacyjny od Kuratora Oświaty. Życzenia składał również Pan z Rady Osiedla i Pani z Rady Rodziców. Na zakończenie goście otrzymali patriotyczne biało-czerwone różańce i biało-czerwone cukierki.

Gratulujemy i życzymy dalszych pięknych sukcesów i osiągnięć z dziećmi na polu wychowawczym!

s. Maria Hrynczyszyn

 

Foto-Grzegorz Tworek