«To czas, by na nowo rozpalić ogień!»
– hasło, które będzie towarzyszyć trzyletnim obchodom przygotowań do 150. rocznicy pierwszej wyprawy misyjnej Córek Maryi Wspomożycielki (14 listopada 1877 r.).

Logo, wybrane spośród 39 zgłoszonych do konkursu propozycji, stworzyli:
Valentina Calabrese, Gaia Greco, Angelica Buanne,
Ilaria Fara FMA, Anna Maria Spina FMA,
Gabriele Maria Calabrese SDB
z grupy animacji misyjnej zrzeszającej Środkowe Włochy.


Maryja Wspomożycielka:
postać Maryi wybrana do tego logo to Wspomożycielka Chrześcijan „skradziona”
z zakrystii na Valdocco i podarowana przez Ks. Cagliero pierwszym misjonarzom w dniu ich wyjazdu.

Jest to obecność «Maryi Wspomożycielki, która trzyma w ramionach wdzięcznie uśmiechnięte Dzieciątko […] Ksiądz Bosko pobłogosławił go i wysłał do misjonarzy: „Przyprowadźcie go, a Matka Boża niech wam błogosławi i towarzyszy wam w długiej drodze do podróż”». (Cronistoria, t. 2, 288).

Maryja i Jezus stają się zatem towarzyszami podróży – chronią i strzegą każdej misji.

Statek: odtwarza w stylizowanej formie statek widoczny na zdjęciu z pierwszej wyprawy misyjnej. Ten ogromny statek, który zniknie z oczu na beskresnym morzu, by dotrzeć do odległych krajów i zanieść charyzmat salezjański do Ameryki.

bulaj – okienko na statku: odnoszą się do statku, ale swoją liczbą przypominają pięć kontynentów, na których są dziś obecne Córki Maryi Wspomożycielki, ponadto przypominają o różańcu, codziennej i niezbędnej modlitwie każdej CMW.

Krzyż: umieszczony bardzo wysoko na statku, aby pamiętać o ofierze, do której misjonarze upodabniają się w momencie wyjazdu, ofierze doświadczanej w każdej misji, ofierze niezbędnej, aby stała się owocna.

sześć pierwszych misjonarek: sześć postaci na statku umieszczonych blisko siebie i otoczonych cieniem Maryi, która im towarzyszy. Tworzą jeden element – ​​wspólnotę – i w różnorodności wysokości i kształtu odtwarzają kształt ognia, znak Ducha Świętego, który towarzyszy i rozpala misyjne marzenie CMW, ale także znak przywołujący ogień miłości Boga – Matka Mazzarello zachęca, by go podsycać.

Okrąg wyznaczający logo: logo jest wpisane w okrąg. Jest to nie tylko wybór stylistyczny, który nadaje mu formę. Linia ta wyraża misyjny dynamizm Zgromadzenia w świecie i przywołuje kształt aureoli – symbol codziennej świętości zawiezionej przez misjonarki poza ocean.

14 listopada 2024 r.
poprzez transmisję on-line z Domu Generalnego
Matka Chiara Cazzuola
oficjalnie rozpocznie trzyletni okres przygotowań
do 150. rocznicy (1877-2027) pierwszej wyprawy misyjnej do Urugwaju.

LINK DO TRANSMISJI

źródło: https://www.cgfmanet.org/ifma/presenza-opere/logo-150-prima-spedizione-missionaria-istituto-fma/

 

MISYJNE POCZĄTKI – chronologia nowych obecności FMA w świecie